שלושה מפתחות ללידה

מאת: שרית עדי ושדי | דולה, מטפלת בהיריון, מטפלת רב תחומית

ב' בכסלו תש"פ 30/11/2019

3 כללים ללידה קלה, מהירה ומהנה

שתפי!

 

"ג' מפתחות בידו של הקב"ה שלא נמסרו בידי שליח

מפתח של גשמים, מפתח של חיה ומפתח של תחיית המתים" (תענית ב' , א')

במהלך שנות עבודתי עם נשים הרות ויולדות גיליתי עד כמה עולם הלידה עמוק לאין שיעור.

אפשר לעסוק בהכנה אליה במשך תשעה חודשים תמימים ויותר!

כל כך הרבה ידע חדש וישן נגיש לנו היום וכל רגע מתגלות תובנות ומידע חדש, אך לעתים ישנו הצורך גם לתמצת, לתת איזשהו "א-ב" ליולדת במקרה הצורך... "s.o.s".

 כאשר מזדמן לי לדבר עם נשים שלא יכולות להשתתף בקורס מלא של הכנה ללידה, או כאלו שכבר ממש צריכות ללדת וטרם הספיקו ללמוד או לקרוא מאום כהכנה ללידה אני מחפשת דרך פשוטה לתת להן כלים שבכל זאת יעזרו להן להתמודד בלידה עם הכאב, החשש, ההתרגשות וכל מה שמסביב, ואין זה משנה כלל אם היולדת מתכננת "לידה טבעית" או "אפידורל". 

היה קשה אך מצאתי דרך שבה תמצית ההכנה מתבטאת כשלושה מפתחות. זה סוג של חטא מבחינתי, הצמצום הזה, ובכל זאת יש שלושה מפתחות שהם MUST.

המאמר הזה יעסוק בהצגת כלים אלו ובניסיון לתת דרך מעשית להשתמש בהם.

 ניתן לקרוא אותו בהמשכים וליישם בכל פעם אחד מהכלים לפני שממשיכים לכלי הבא. ככל שתתרגלי - כך הדבר יועיל לך בלידה. יש לך כאן הכנה מתומצתת ללידה- הרחיבי והעמיקי בה ככל העולה על רוחך, הכח בידיים שלך.

 

נפגוש כעת את אותה אישה שציינתי. זו שלא הספיקה/ רצתה/ יכלה לעשות הכנה ללידה...

עומדת מולי אישה. האישה הזו, נניח שזו את. מורכבת מגוף, נפש , נשמה ושכל. נכון? כמוני כמוך, ועם איזה חלק מהנ"ל את הולכת ללידה? 

עם כולם. כמו שאת עושה כל דבר. חייך מורכבים מהמכלול ומהנטיות והצרכים של כל רובד. כך גם תגיעי ללידה. לכן, בהכנה ללידה יש להתייחס לכל אחד מהרבדים.

אנחנו חייבות לתת מענה לכל אחד מהם, וכלים להתמודד בעזרת כל אחד מהם. הכוחות שה' יתברך נתן לנו נמצאים בכל אחד מהם, וזה מה שאני מלמדת בהכנה ללידה.

אצל כל אישה יש מיזוג שונה של הכוחות הנ"ל, וגם ההכנה צריכה להיות בהתאם. נניח שאת אישה שהשכל אצלה חזק, אפילו שליט נאמר, אז אצלך חשוב מאד החלק העיוני של ההכנה. לדעת את ההסבר של כל דבר שאת לומדת, לדעת נהלים, סטטיסטיקות, הסבר רציונלי לכל תרגיל. ואם  אצלך הנפש הומיה ביותר, אותך תחזק העמקה בחלק הרגשי, הכנה רגשית ללידה, את צריכה להרגיש את הדברים, וכן על זו הדרך... 

אז איך זה קשור למפתחות הלידה?

איפה הצרור?  קדימה...

קרקשרקש....המפתחות הן:

הרפיה 

נשימה

תנועה

בתפילה שבעזרת תנועת שקשוק מפתחות של מטה נזכה לעורר רצון מלפניו לסובב מפתחות של מעלה... 

נתחיל בראשון- מפתח ההרפיה:

"הרפו ודעו כי אנכי א-לקים ארום בגוים ארום בארץ" (תהלים מ"ו י"א)

מהי הרפיה?

איך עושים את זה?

ואם אני טיפוס לחוץ?

"לא סובלת את הדברים האלה"...

שמעתי כבר את כל התגובות... בואי הקשיבי רגע בלי דעות קדומות מהי הרפיה. 

זה לא חייב להיות קשור לטיפוס "רוחני" בלבד, זה לא חייב ללכת עם דמיון מודרך או נרות, וזה יועיל לך, ללידה שלך.

הרפיה באה לידי ביטוי בכמה מישורים, ואינה דבר מיסטי כלל.

מהי הרפיה במישור הפיסי?

כאשר גופך מכווץ, מתוח, סגור, (מתנגד לציר) זה הפך ההרפיה.

הרפיה פיסית, שחרור האיברים והשרירים השונים בגוף מאפשרת את לידת התינוק ללא עיכובים בשעה טובה, כמו כן היא מיטיבה עם האם ומשמרת את כוחותיה.

התגובה הטבעית של הגוף שלך לכאב היא התנגדות. הכאב מתפרש אצלנו כהתקפה, וכשמתקיפים אותך את בורחת/ מתנגדת/ מחזירה, ובכן, הכאב של הציר איננו מתקפה אלא - ההפך, ככל שהכאב רב יותר בדרך כלל משמע שהציר מועיל יותר ומקדם אותנו לקראת הפגישה המיוחלת עם התינוק. 

תשאלי, אז כואב לי ואת אומרת לי שכדאי להרפות וזה נגד הטבע שלי, אז מה את רוצה ממני? איך זה מסתדר?

כאן נכנסת ההכנה, בשביל זה את לומדת עכשיו, בבית, ולא בחדר הלידה (אני מקווה). ככל שתתאמני על כל תרגיל ורעיון שניתן בעזרת ה' כך הוא יהיה חלק מארגז הכלים שלך ללידה ותוכלי לשלוף אותו ולהשתמש בו בטבעיות. לכן, מומלץ להשתתף בקורס הכנה פרטי או בתהליך אישי עם מדריכה מוסמכת, (מה גם שהיום ההחזרים בדרך כלל מלאים מבית החולים או מהקופה, עד כאן שיווק אורגאני ☺).

מראש אני מכינה אותך, ככל שהלידה מתעצמת ומתקרבת לקיצה צריך יותר ריכוז ועזרה (תזכורות מלווה) כדי להשתמש בכלים.

כלים להרפיה פיסית בלידה (ובכלל, דרך אגב): 

  • תרגול של הרפיית הגוף. בבית, בישיבה או בשכיבה. עם מוסיקה או בלי.  עוברים על כל האיברים בגוף אחד אחרי השני ומתבוננים: האם האיבר הזה רפוי או מתוח? האם יש בו כאב? האם אני משחררת אותו ונותנת למיטה או לספה לשאת את משקלי, האם אני יכולה לשחרר יותר? כדאי לשים לב היטב לכתפיים, ללסת, למצח... זו דרך אחת.
  • תרגול של שחרור המחשבות בעזרת דמיון מודרך או פשוט - ריכוז בנשימות. אברי הגוף משתחררים ומרפים. 
  • שימוש במים חמים. אמבטיה, מקלחת, בקבוק חם. יש להקפיד שהמים לא יהיו חמים מידי.
  • להכין את המלווה (בעל/ אמא/ חברה/ תומכת): בשעת הצירים תסתכל/י עלי ואנא שימ/י לב אם אני מכווצת את הגבות, את הסנטר, את המצח, מאגרפת אגרופים. אלו סימנים לכיווץ והזכירו לי להרפות. אפשר באמירה, אפשר במגע קל באזור הגבות או הידיים המאוגרפות שיזכיר לי לשחרר ולהרפות.
  • במהלך ההיריון - ללכת לטיפולי רפואה משלימה (נגיש מאד היום. פרטי/ציבורי), התעמלות מרגיעה כמו יוגה, המתאימה מאד כהכנה ללידה מעוד סיבות. להכניס ללו"ז פעילויות מרגיעות ומשחררות את הגוף.

ההרפיה של הגוף קשורה מאד למצב הנפשי שלנו, וכאן אנחנו מגיעות להרפיה רגשית.

 הרפיה רגשית היא שחרור הרגש  ממעכבי לידה שונים, חשש/ פחד/ התרגשות יתר/ מחסום. זה לא פשוט, נכון, אבל זה חשוב מאד למהלך הלידה.

יש מספר גורמים שהתגלו כמעכבי לידה. ביניהם, תנוחה לא אידאלית של העובר ברחם, סיבוך ח"ו בחבל הטבור ועוד גורמים פיסיים אך גם מצב האם בהחלט התקבל והתפרסם כגורם מכריע בלידה. 

ההרפיה הרגשית מאפשרת להורמונים הרצויים ללידה להשתחרר ובכך מקדמת את הלידה. כאשר את לחוצה, לרוב - גופך משחרר הורמון הסותר ומפריע לשחרור ההורמון המקדם את התכווצויות הרחם. קרי: מקדם הלידה. איך אנחנו מגיעות להרפיה רגשית בלידה?

  • במהלך ההיריון ננסה לפענח את רגשותינו בקשר ללידה. ודאי נגלה שיש על מה לדבר עם חברה טובה, עם הבעל ועם בורא עולם כחלק מההתמודדות שלנו עם הרגשות. יתכן שנגלה שיש כאן דברים סבוכים יותר שעלינו להתיר בעזרת אשת מקצוע מאחד מתחומי הטיפול והייעוץ. רגשות מעצימים וחיוביים הם מקדמי לידה. לעומתם - רגשות מקטינים ומחלישים הם מעכבי לידה. נעזור לעצמנו לרכוש כמה שיותר "מחזקים" ונשתף את המלווים שלנו בהם, כדי שיוכלו לעזור לנו להתחזק בשעת הלידה.
  • נעבוד שוב על ההכרה בכך שהכאב בלידה הוא לא אויב אלא שליח (אגב, אחד מפירושי המילה ציר הינו שליח).
  • נשחרר את עצמנו מכל מחשבות ארגוניות/ לוגיסטיות וכדומה בסגנון: 'מה הילדים יאכלו לארוחת ערב בזמן שאני יולדת, ומה יהי עם הוילון התכלכל שטרם רכשנו?"... החלק הזה של המח, החושב, פשוט לא מקדם אותנו בלידה. ההורמונים מופרשים דווקא מחלק אחר, קדמוני יותר...
  • מי שמתחברת להרפיות מודרכות ודמיון מודרך תתרגל בשמחה. יש להשיג גם כאלה המיועדות להריון דייקא וניתן להמשיך איתן גם במהלך הלידה. במיוחד בתחילתה.

הדובדבן שבקצפת ההרפיה הרוחנית, אם אפשר לקרוא לזה ככה, היא הנשמה היודעת את בוראה. יודעת שהכול מאיתו יתברך. "הרפו ודעו כי אני ה'"... נשתמש בידיעה זו וננסה להתחבר להשגה זו, לדוגמא:

'כל מה שקורה איתי עכשיו זה מאיתו יתברך'.

'כאב הצירים הוא מתנה מאתו יתברך שמקרבת את תינוקי אלי'.

'הצוות הזה, התרחיש הזה, היציאה המוקדמת מידי/ מאוחרת מידי לבית החולים - הכל מאיתו יתברך. אני מרפה ואינני מנסה לנהל את המציאות עכשיו. אינני מנסה לתכנן ולהוציא לפועל את פרטי הלידה שלי כי יש מנהיג רם ונישא והוא מתכנן בעבורי בצורה המדויקת ביותר את הלידה שלי'. 

בהקשר הזה חשוב לי לומר שיש מקום להשתדלות שלנו. ההכנה הזאת היא השתדלות. לכן, לקחת אחריות ולהיות שותפה בהחלטות בלידה שלי זה השתדלות. בהנחיה להתבטלות להשם בבחינת 'הרפו ודעו' אין הכוונה לא לבקש מאום מהצוות, להשקיט ולהסכים עם כל תרחיש. אלא - במקביל להשתדלות שלי ובמקום שבו היא הצליחה או נכשלה אני מקבלת את רצון ה'. אני פעילה ומרפה יחד. גם בתודעה וגם בגוף.

אמרתי שהמפתחות שלנו יהיו תמצית, ומעט הרחבתי, אני מודה, זה קורה לי באופן טבעי, אז לאוהבות התכלס, מה למדנו היום?

הרפיה עוזרת לקדם את הלידה ועוזרת ליולדת להתמודד עם עוצמת הרגש והכאב. רצוי להתאמן על הרפיות שונות כבר בהריון. ישנם מספר משפטים ופעילויות שיוכלו לעזור לנו להרפות גם בזמן הלידה. שיתוף של המלווה בדרכי ההרפיה שלך יעזור לך מאד בשעת הלידה מכיוון שהוא יוכל לתמוך בך ולהזכיר לך את מה שברצונך לזכור.

מפתח שני- נשימה:

הנשימה קשורה לנשמה והיא כח החיים שבנו. היא המשך אותה נשימה ראשונית שנפח באפינו הקדוש ברוך הוא ביום בריאתנו, ובמישור מעשי וגשמי יותר - הנשימה מעניקה חמצן לאם (הגוף היולד) ולתינוק (הגוף הנולד). החמצן משמעותי הן מבחינת ריכוז והתמודדות עם הציר, הן מבחינת שחרור הורמונים משכחי כאבים הנקראים אנדורפינים והן מבחינת חמצון האיברים ואפשרות הפעילות התקינה שלהם. גם מצב העובר הבא לידי ביטוי ב"מוניטור" מושפע מהחמצן שהאם מכניסה לגופה. 

ישנן נשימות המתאימות יותר לשלב ההתחלתי של הלידה ויש נשימות ייעודיות לשלב המתקדם של הלידה. יש נשימות עם קול, עם נשיפה, עם אנחה ויש נשימות רק למספר שניות של "הכתרה" (יציאת הראש ממש).

העצה שאני אתן היא להתרגל בזמן ההיריון נשימה בטנית. ידיים מונחות על הבטן, עיניים עצומות, אוויר נכנס ויוצא מהגוף ואנחנו מתבוננות ומסתכלות בעיני רוחנו בדרך שהאוויר עושה. מדמיינות את האוויר מגיע עד הרחם. הנשימה מאליה תעשה עמוקה יותר במשך הזמן ואין צורך להאבק על מספר השניות בהכנסה ובהוצאה. נראה שהבטן גדלה מעט כמו בלון המתמלא בעת השאיפה ומעט יורדת כבלבון המתרוקן בעת הנשיפה.

זוהי המלצה כללית, אם כי - מועילה. העצה היותר טובה היא לקבוע מפגש הכנה פרטי (או בקורס שאת יודעת שהמדריכה בו מנוסה וטובה) וללמוד את סוגי הנשימה. כמו בסעיף הקודם גם כאן-  ככל שתתרגלי את הנשימה כך היא תועיל לך בלידה, ואילו הדברים הנשארים בכתב או ברעיון פחות ישימים בשעת הלידה עצמה.

מפתח שלישי- תנועה

אני לוקחת נשימה עמוקה (מהסוג של הסעיף הקודם) וחושבת איך בכלל אני נכנסת לנושא התנועה כאשר ים של דיו יכול להיכתב בנושא... אינני מתיימרת להעביר את עקרונות התנועה או את חשיבותה כתת נושא במאמר אך אומר שתנועה היא הכלי הטבעי והמשמעותי של הגוף להתמודד באופן פיסיולוגי עם צירים. החכמה שטבע הבורא בגוף מנחה את היולדת (אשרי הזוכה להאזין לגופה) לצורך ולאופן המענה אליו. ככל שהלידה מתקדמת הגוף מבקש לנוע, ככל שנלמד ונתרגל בהיריון כך נזכה להכיר את אפשרויות התנועה של גופנו בכלל ושל האגן בפרט. לכן, ההמלצה שלי בסעיף זה, היא: הכיני את גופך. זהו צורך נפשי ופיסי, תרגלי ולמדי רק מנשות מקצוע מוסמכות לתחום ההיריון- כמו מפגש תרגילי הכנה ללידה או פעילות גופנית מותאמת היריון (גם פילאטיס/ריקוד/יוגה לנשים הרות צריכים להיות מותאמים במאת האחוזים למצב המיוחד של ההיריון) או - תרגלי שיטה מיוחדת להיריון כמו ספיניניג בייביס (באתר הבינלאומי שלהם יש אפשרות לרכישת סרט לתרגול יומיומי בהיריון וסרט הדרכת הורים).

כמו כן, בזמן הלידה עצמה - הקשיבי לגופך! הוא ינחה אותך. עצמי עיניים והקשיבי פנימה! מה הגוף מבקש? בטחי בגופך, בטחי בעצמך שאת יודעת מה צריך לעשות ושאת מרגישה איך ללדת...

שיהיה בהצלחה, בידיים מלאות ובלב שמח! 

שרית עדי ושדי
דולה, מטפלת בהיריון, מטפלת רב תחומית
קצת על כותבת המאמר:
הי, תומכת לידה מוסמכת, מטפלת בנשים הרות בשיטת איקוולבריו ובשילוב תחומים, מדריכת הכנה פרטית בגישה מקיפה גוף- נפש, ארומתרפיסטית מוסמכת, רפלקסולוגית, אמא, בעלת תשובה (מנסה), מה עוד אפשר לומר? אפשר פשוט להגיע ולפגוש אם רלוונטי, להרים טלפון ולהתייעץ. בשמחה ובאהבה.

ליצירת קשר עם שרית עדי ושדי

דיכאון אחרי לידה - מאמר המשך

איך מתקדמים מכאן הלאה?

עינה שהם

ירידת מים

איך אפשר להבדיל בין מי שפיר לשתן?

רחל נדג'ר

הבלוג של הדולה- הקורונה כלידה

על לידה של מקומות בנפש

שרית עדי ושדי

צהבת ילודים

טיפול הורי משמעותי ומיטיב בצהבת ילודים

דקלה טלר

בדיקות בהריון

אלו בדיקות כדאי לבצע?

ד"ר חנה קטן

מסדרת בלי הפסקה?

תופעת הקינון והכנת ה"קן" לקראת הלידה

אביטל לוי

בחילות בהריון

ממה נובע ואיך לטפל?

רחל נדג'ר

לטייל עם מנשא

מנשאי גב - כל מה שצריך לדעת

אורית סופר

הרפייה ואמונה בלידה

להחזיק באמונה

תמר יעקב

הריון לאחר ניתוח קיסרי

האם מותר להיכנס מייד להריון?

ד"ר חנה קטן

שלושה מפתחות ללידה

3 כללים ללידה קלה, מהירה ומהנה

שרית עדי ושדי

פחד בלידה

ממה את חוששת ואיך ניתן להתגבר על כך?

רחל נדג'ר

צילום ניובורן בטבע

טיפים יישומיים מהצלמת

ד"ר שירי כגן

איך תתמודדי עם הפחדים לקראת הלידה

כשאנחנו בתשומת לב למחשבות שלנו, שינוי שלהם מביא להרגשה טובה והקלה גדולה- בואי לגלות איך עושים את זה

קארן זסלבסקי

שימו שמן

הצצה קטנה לעולם הגדול של הארומתרפיה

לאה ריכטר

תאריך משוער

אפשר "לעבור" את התאריך?

רחל נדג'ר

התינוק שלי ישן ביום וער בלילה...

מהו אתגר השמש ואיך עושים אותו

ציבי פרקל

צילום לייף סטייל

מה זה בעצם?

ד"ר שירי כגן

מתלבטת איפה ללדת?

10 עצות לבחירת מיקום הלידה

שרית עדי ושדי

מחול ההורמונים בלידה

אוקסיטוצין ואדרנלין - זוגיות מורכבת

תמר יעקב

תינוקיה/ ביות מלא/ אפס הפרדה

איך תבחרי להעביר את זמן האשפוז?

תמר יעקב

כמה מילים ליולדת הטרייה

רציתי להזכיר לך שאת אחרי לידה...

אביטל לוי

הריון או איך לעבור תהליך? (מאמר שלישי בסדרה)

שליחות

חסיה בן זכאי

תזמון צירים

למה, מי, מתי, איך?

חיה ושדי

שיטת ארויגו לחיזוק הרחם

עיסוי רחם

לאה ריכטר

מאחורי הקלעים - הבלוג של הדולה

והפעם: נעים מאד

שרית עדי ושדי

מכשיר טנס

טיפול בכאב בלידה

רחל נדג'ר

לידה זוגית - ללדת את עצמינו - מאמר ראשון

השפעת הלידה על המערכת הזוגית

דקלה טלר

ללדת חוויה

איך להפוך את הלידה לחוויה מעצימה וטובה?

מנוחה ידלר

בייבי בלוז

בואי נתכונן לרגע שאחרי..

תמר יעקב

איך לבחור משפחתון לילד שלך ולהיות רגועה שהוא במקום הכי טוב שיש?

דברים שחשוב לקחת בחשבון

שרה תהילה בן חמו

שינה זה לא רק שינה

הכל משפיע על השינה!

ספיר קלדרון

מי יאשר אותך?

לאשר את עצמי בעצמי

מיכל ניאזוף

פחד לקראת הלידה

מה תוכלי לעשות עם הפחד מהלידה כדי לחוות חויית לידה טובה

קארן זסלבסקי

איך אפשר להקל על בחילות בהריון?

עצות פרקטיות שיעזרו לך להתמודד

הני פוקס

הכנה לקיסרי

כמה נקודות שכדאי לקרוא אם את לפני ניתוח

לאה ריכטר

שאיבה טובה

הדברים שמשפיעים על שאיבה נכונה

מלכי אופנר

חרדת נטישה אצל תינוקות

איך החרדה משפיעה על השינה, ואיך נעזור לתינוק

ציבי פרקל

יצירת סביבה תומכת בלידה (סדרת מאמרים)

מי יתמוך בך בלידה?

יעל גריינר

הריון או איך לעבור תהליך? (מאמר שני בסדרה)

לא לדעת...

חסיה בן זכאי

נשירת שיער לאחר לידה

מה קורה לי??? הצילו

הידולה - הילה נוה

צירים

רגע לפני האפידורל: כדאי שתכירו

אלישבע אופן

טהרה אחרי לידה

מה נשתנה מכל חודש?

אמונה ליפשיץ

איך אני מלמדת אותו לישון במיטה שלו?

הוא ישן רק איתי

ציבי פרקל

צירים מדומים

מה הם מספרים לנו?

תמר יעקב

טבעי לך ללדת

כלים לשלווה והרפייה בהיריון ובלידה

נחמי סגל

סיפור בנעליים ורודות

איפה נעלמת לנו ההתרגשות?

אולגה פולונסקי

על חשיבות הקולסטרום

כמה מילים על הנקה, שכדאי לך לקרוא (עוד בהריון)

הידולה - הילה נוה

עיבוד לידה - מאמר ראשון

על חשיבות העיבוד הרגשי של חווית הלידה

נעה מילס

פלא האימהות

אימהות ממבט על

תמר ניזרי

ליווי ניתוח קיסרי, חירום ומתוכנן

גוף ונפש. קבוצות סיכון. סיבות. הכנה. מלווים והתאוששות

רחלי גבירץ

יצירת סביבה תומכת בלידה (מאמר שלישי בסדרה)

איך תוודאי שמי שמלווה אותך בלידה באמת יעזור לך לחוות לידה כמו שאת רוצה?

יעל גריינר

ההיריון שעבר לי בקלות

איך בהריון החמישי הרגשתי טוב יותר מהריונות קודמים

מיכל כהן

תיאום ציפיות לפני הלידה

בסיס לתקשורת טובה ובניית בסיס יציב להתחלה

הילה גפני

זוגיות אחרי לידה

ללדת זוגיות חדשה בכל לידה

יפעת הלל

יצירת סביבה תומכת בלידה (מאמר שני בסדרה)

כך תבחרי את המלווים שלך ללידה

יעל גריינר

בן הזוג בחדר הלידה

הילכו שניהם יחדיו?

אלישבע אופן

אמא ורעיה - מאמר ראשון

שתי מהויות משמעותיות

אביטל לוי

סימפיזיוליזיס

שם מסובך, אבל אם עברת את זה אין מצב שתשכחי

תמר יעקב

עיסוי תינוקות

חשיבות המגע - מאמר שני

ספיר קלדרון

איך נערכים כלכלית ללידה של תינוק חדש?

המדריך שאמנם לא יתן לכן עוד שעות שינה אבל לפחות שווה לכן כסף בכיס!

אליהושע שקלים

למה המוניטור לא זז?

עוברים בצום נרדמים במוניטור

רחלי מרילוס

איך לזהות שהילד שלי עייף?

זיהוי סימני עייפות

ציבי פרקל

הידעת? נשים שעברו פגיעה מינית יסבלו יותר מכאב בהנקה

יש מה לעשות!

ענת גוטל - גוטלינה

כשאת שומעת את המשפטים "זה שיניים" על כל בכי

איך נדע מתי זה באמת כאבי בקיעת שיניים ומתי לא?

הידולה- הילה נוה

חמשת הכלים להפחתת הכאב

טבעי לך ללדת - מאמר שני בסדרה

נחמי סגל

שווה להכיר: בת ציון ולריולה סינואני

פיזיותרפיסטית נשית ומדריכת הכנה ללידה

בת ציון ולריולה סינואני

מה הסיפור שלך?

עיבוד לידה - מאמר שני

נעה מילס

אח חדש נולד

הדרכה להורים לקראת לידה שנייה

דבי סויסה

אולטרסאונד

שימוש של אולטרסאונד בהריון

רחל נדג'ר

אני לא מצליחה לבקש עזרה!

דיכאון אחרי לידה (טור ראשון)

עינה שהם

ארבעת המדדים לתזמון צירים

השיטה היעילה לדעת מתי לצאת ללדת

שרה פולט

ריפלוקס- מורה נבוכות

שמישהו כבר יסביר לי אחת ולתמיד מה זה?

הידולה - הילה נוה

זירוזים טבעיים

הגיע התאריך המשוער, ואז?

רחל נדג'ר

בהלת הקורונה

שישה עקרונות להתמודדות נפשית מיטבית

תמר ניזרי

יולדות גאולה: זוגיות במבחן או זוגיות במבחנה

ענת מנא משתפת

ענת מנא

דולה ולידת אפידורל

אפידורל in - דולה out??

תמר יעקב

הריון ראשון! מזל טוב!

כשזוג מתבשר שיהפוך בקרוב למשפחה

אדית אמסלם

כשהפעוט הופך לאח גדול

גידול ילדים צמודים

ספיר קלדרון

את בהיריון - ומה עכשיו?

10 עצות טובות להריונית הטרייה

הני פוקס

לידה זוגית - ללדת את עצמינו - מאמר שני

השפעת הלידה על המערכת הזוגית

דקלה טלר

הריון או איך לעבור תהליך? (מאמר ראשון בסדרה)

היריון - אימון להתפתחות וצמיחה

חסיה בן זכאי

"אמא, את בוכה או צוחקת?"

מה עובר על הנפש שלנו בימים שלאחר הלידה? ריקוד הבייבי בלוז

לירון קליין

מנשא מהיום הראשון

כל מה שחשוב לדעת על נשיאה בטוחה מיום הלידה

אורית סופר

מאחורי הקלעים - הבלוג של הדולה

פרק שני - היום יום הולדת

שרית עדי ושדי

מבוא להנקה

החשיבות בהנקה-בואי לקבל כח

יסכה קופצ׳יק

הנקה והתנהלות בתקופת הקיץ

תינוק בחופש הגדול

אביטל לוי

בלוג סבתאות צעירה

טור ראשון בבלוג של תמר ניזרי

תמר ניזרי

גיל שנתיים הנפלא

מי אמר גיל שנתיים הנורא?

ספיר קלדרון

הנקה והענקה

כמה דברים שחשוב לזכור לגבי הנקה

בת ציון ולריולה סינואני

מה כדאי להביא ללידה

מה צריך ומה כדאי להכניס לתיק לידה

אביטל לוי

מגע זה לא פינוק - זה צורך

חשיבות המגע - מאמר ראשון בסדרה

ספיר קלדרון

מי את רוצה להיות ברגע האמת?

האם גם כשהכל משתבש לך תוכלי לבחור?

אולגה פולונסקי

ה צ ל ח ה !!!

איך למגנט הצלחה לחיים שלי?

מיכל ניאזוף

כניסה להריון לאחר הפלה

האם מותר להיכנס להריון מייד לאחר הפלה?

ד"ר חנה קטן

נשמח מאוד לתגובות שאלות ודיונים אך בשפה נקייה ומכבדת:)